Zpět na výběr rostliny

Tenura

Tenuru pěstují: Lenka 38, Lamiia


Tenura patří do čeledi Agávovité. Pochází z tropické západní Afriky. Druhů tenur je nejméně 60. Mají specifický vzhled a jsou různě velké.

Rostlinu tvoří úzké, tuhé listy, které vyrůstají z krátkých silných oddenků. Listy jsou vzpřímené mečovité, tmavozelené barvy se stříbřitou kresbou. V našich podmínkách nekvete, ale v rodné zemi má květy uspořádané v hroznech.

Péče

Tenura potřebuje dostatek světla a snáší i přímé sluneční záření. Teploty by neměly v zimě klesnout pod 16 až 17 °C a v létě by měly být 20–25 °C. Zalévat opatrně, spíše méně – je velmi náchylná na zamokření a dochází k zahnívání kořenů. Určitě je vhodná drenáž, která předejde zamokření.

Každý rok na jaře bychom měli rostlinu přesadit a tím podpořit její růst. Volíme spíše nízký květináč, ale s širokým průměrem. Během roku dále rosíme a otíráme listy od prachu. Poškozené listy můžeme ustřihnout.

Zemina a hnojení

Tenura potřebuje středně těžký propustný substrát s pH 6. Na dně nádoby je nutná drenáž. Rostlinu přihnojujeme od dubna do srpna 0,2 až 0,3 % roztokem více složkových hnojiv. Můžeme použít hnojivo na sukulenty. Pestrolisté Druhy hnojíme hnojivy, které neobsahují příliš dusíku.

Množení

Můžeme množit listovými řízky nebo dělením trsů. Jestliže si vybereme množení řízky, uřízneme z rostliny list, který dále příčně rozřežeme na řízky o velikosti 4 až 6 cm. Spodní část řízku necháme oschnout a nastimulujeme. Nastimulované řízky pícháme do písčitého substrátu. Na řezných ranách se objevují kořínky a mladá rostlinka. Při teplotě 24°C a vyšší vzdušné vlhkosti trvá zakořenění přibližně 8 týdnů. Malé rostlinky oddělíme a rozsázíme do květináčů nebo misek. Tímto způsobem rozmnožování trvá přibližně 1 rok než vypěstujeme dospělou rostlinu.

Dělením trsů množíme hlavně pestrolisté Druhy, protože řízkováním by si nezanechali své vlastnosti a zezelenali by. Dospělou rostlinu vyjmeme z květináče a opatrně jí rozdělíme na několik částí. Nová rostlina musí mít listy a dostatek kořenů. Takto rozdělené rostliny sázíme.

Choroby a škůdci

Tenura trpí velmi málo škůdci a chorobami. Snad jen při špatné zálivce může docházet ke korkovitosti listu.

Druhy

Sansevieria trifasciata

Má velmi zajímavý list. Ten má mečovitý tvar se stříbřitou kresbou.

Sansevieria trifasciata varieta laurentii

Po okraji listů se táhne žlutý pruh.

Sansevieria trifasciata varieta hanini

Má krátké kopinaté listy, tvoří trychtýřovité růžice se stříbřitou šedou kresbou.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Tenuře ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Tenury

carodejkam, 17.03.2013 napsal(a):
Český název, pokud se neplet,u je Tchýnin jazyk, ten, kdo psal článek, se plete. tu rostlinu co mám doma já .. už několik let tak už mi i párkát kvetla .. dlouhé květenství se spousty malých drobných bílých kvítků :)posledně uvnitř rostliny mezi listama že sem si všimla až když pomalu začly odkvítat

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.