Tořivku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Patří do čeledi Podpěťovité. Pochází z tropické Afriky. Je příbuzná s Africkou fialkou a s Gloxínii. Používáme jí jako dárkovou květinou nebo do závěsných nádob.
Strepcocarpus je vytrvalá bylina. Listy jsou uspořádané v listových růžicích a mají oválný tvar a povrch je chloupkatý. Výrazné je určitě bohaté kvetení, které můžeme vidět v různých barvách. Květy nálevkovité, různě velké. Kvetou od jara do podzimu.
Potřebují dostatek světla obzvláště v době kvetení, ale nesnáší přímé slunce. Mladé rostliny potřebují teploty kolem 20 až 25°C, starším stačí 16 až 18°C. Zaléváme pravidelně tak, aby kořenový bal byl neustále mírně vlhký. Zálivka je spodní, kvůli chloupkům na listech.
Přesazujeme podle potřeby jednou za rok nebo dva, nejlépe na jaře, do nové zeminy. Po odkvětu obíráme oschlé květy.
Rozmnožovat tořivku můžeme semenem nebo řízkováním. Rozmnožování semenem je ale pracné a zdlouhavé, proto se tak množí jen ve velkovýrobě. Takže je určitě jednoduší množit rostlinu listovými řízky. Ty odebíráme na jaře. Pícháme při teplotě 22°C. za čtyři až šest týdnů vyrostou nové výhony, které je potřeba za čtyři týdny jednotit.
Na rostlině můžeme najít ze škůdců mšice, molice, roztoče, háďátka a třásněnky. Při nadměrné zálivce vznikají houbové choroby.
O Tořivce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.