Toulitku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Patří do čeledi Áronovie. Významný epifytní druh, který pochází z tropických a subtropických oblastech jižní Ameriky. Je vhodná jako dárková květina.
Na první pohled nás na rostlině upoutají určitě krásné exotické květy. Květy jsou menší, oválné, toulec červený. Palice je v barvě toulce a je pokroucená. Listy široce kopinaté, kožovité na dlouhém řapíku. Má velké množství vzdušných kořenů, které slouží k uchycení. Kořenový systém je mělký.
Na světlo je velmi náročná. Potřebuje dostatek rozptýleného světla, ale nesnáší přímé slunce. Teploty v létě 25°C přes zimu potřebuje jen 16°C, pro tvorbu květu potřebuje dostatečnou vzdušnou vlhkost, která musí být 80 až 85%, zvyšujeme jí rosením. Zálivka pravidelná, ale pozor toulitka nesnáší přemokření.
Přesazujeme každé dva roky, nejlépe na jaře do nové zeminy. Během roku rosíme, obíráme odkvětlé květy a uschlé listy.
Substrát musí být lehký, humózní a vzdušný. Vhodné je použít drcenou borovou kůru, molitan a perlit.
Začínáme přihnojovat začátkem léta každé tři týdny hnojivem na květ.
Množíme semenem nebo řízkováním, ale je to velmi pracné a zdlouhavé. Starší rostliny můžeme množit jednoduchým způsobem a to dělením. Rostlinu vyndáme z květináče a opatrně roztrhneme na více částí. Každá část musí mít listy a kořeny. Doporučuji takto množit jen když rostlina nekvete.
U toulitek se můžeme setkat s hnilobou kořenů, stonků nebo skvrnitostí listů. Za obojí může špatná zálivka nebo špatné světelné podmínky. Ze škůdců svilušky, třásněnky, červci a plži.
Při rosení musíme dávat pozor, aby voda nešla na květy jinak se vytvoří ošklivé skvrny.
O Toulitce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.