Pěstuji Zelí pekingské | Přidejte tip na pěstování Zelí pekingského | Přidejte fotky Zelí pekingského
Zelí pekingské pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Je to jednoletá zelenina původem z Asie. Rostlina má krátký košťál s nahuštěnými vejčitými listy, světle zelené nebo krémové barvy. Řapík je široký, zdužnatělý a který plynule přechází do zvlněné čepele s dužnatou žilnatinou. Rostliny při expozici jarovizačním podmínkám vytvoří hroznovité květenství cizosprašných květů, ze kterých se po opylování vytvoří plod-šešule s několika černými olejnatými semeny uvnitř. Zelí pekingské není totožná zelenina, jako zelí čínské (druh Brassica chinensis), které má tmavozelené listy na řapíku volněji přisedlé listy. V Českými spotřebiteli není čínské zelí stále natolik oblíbené jako zelí pekingské.
Zelí pekingské potřebuje ke zdárnému vývoji středně těžkou půdu s dostatkem humusu a dostatkem přístupných živin. Stanoviště by nemělo být na jílovici, kde rostliny i za nepatrného sucha vybíhají do květu a špatně tvoří hlávky. Optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6,5–7,5.
Přímé výsevy jsou vhodné pouze v období od května do července.
Sadba se musí předpěstovávat při vysokých teplotách a vyloučit jakékoliv stresové situace pro semenáčky, aby na poli v podmínkách dlouhého dne nevykvetly. Za dodržení těchto podmínek a při správné volbě odrůdy je možné pekingské zelí pěstovat prakticky po celé vegetační období.
Semena vzchází při teplotě 20°C za stabilní vlhkosti pěstebního substrátu, na záhon vysazujeme rostliny s deseti pravými listy. Rané odrůdy vysazujeme do sponu 50×35 cm, pro letní a pozdní odrůdy je nejlepší spon 40×50cm.
Rostliny určené k přímému konzumu se sklízí dostatečně zralé, nesmí mít zažloutlé vrcholky listů a rostliny pro skladování se sklízí nepřezrálé s dostatkem listů.
Zelí je z hlediska výživy řazeno do první trati. Pokud v půdě není dostatek humusu, musíme k předplodině dodat organické hnojivo. Aby zelí mohlo živiny přijmout lépe, je potřebný dostatek vápníku v půdě. Během vegetace bychom měli zelí dodat 15g dusíku/m2 , 7g P2O5/m2 a 18g K2O/m2. Na mikroprvky nemá pekingské zelí zvláštní nároky.
Pozdní odrůda pro podzimní a letní sklizeň. Hlávky jsou středně velké s okrouhlým vrcholem a zeleným zbarvením listové čepele.
Velmi raná odrůda zelí s vejčitou hlávkou pro nejranější sklizeň. Rostliny se vyznačují značnou odolností proti vykvétání a při správné zralosti jsou dobře skladovatelné.
Patří mezi středně rané odrůdy zelí. Hlávky jsou neuzavřené, mají jemnější listy a hodí se pro okamžitou spotřebu.
Pekingské zelí je oblíbená zelenina vhodná nejen k redukčním dietám. Obsahuje mnoho vlákniny, lehce stravitelných cukrů, řadu aminokyselin a velké množství vitamínu C, provitamínu A, niacinu, vitamínů B1 a B2. Z minerálů lze uvést obsah draslíku, hořčíku, železa, vápníku síry a sodíku. Nejčastěji se listy krájí do různých salátů, vynikající je kombinace s ředkvičkou a pórkem pokapané olivovým olejem a trochu osolené. Vhodné je i do vaření, velké listy přímo vyzývají k tvorbě závitků, povařené se dá použít jako nekyselá příloha k masu a bramborám nebo knedlíku.
Tohle jsem potřeboval slyšet, už se těším.