Pro tuto akci musíte být přihlášeni.
Zpět na výběr rostliny

Zelí

Zelí pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Hlávkové zelí je dvouletá, ve střední Evropě oblíbená zelenina, která se vyvinula ze středomořské divoké brukve. Kořenový systém je kůlovitý, bohatě větvený, ale velmi mělký. Stonek je 10–50 cm dlouhý, nevětvený a v horní části z něj vyrůstají nahuštěné celokrajné nezpeřené listy, jejichž tvar se může podle odrůdy mírně lišit. Rostliny mohou ve vhodných podmínkách vykvést i první rok. Květenství se vytvoří na košťálu, který proroste do výšky hlávkou listů. Květy jsou čtyřčetné, oboupohlavní, žluté barvy, plodem je zaškrcovaný struk s několika drobnými černými semeny uvnitř.

Stanoviště

Stanoviště pro zelí volíme v závislosti na pěstované odrůdě. Konzumní odrůdy s jemnějšími listy potřebují záhřevné a živné půdy s dostatečnou zásobou půdní vláhy. Půda by měla být dostatečně biologicky aktivní a optimální hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 6,5–7. Krouhárenské zelí se hodí do poloh s dostatkem srážek na hlubší půdy a zelí na skladování se daří v řepkařské výrobní oblasti.

Péče

Rané odrůdy zelí mají vegetaci dlouhou 120 dní. Výsev probíhá v lednu nebo v únoru do skleníku. Semena klíčí při 20°C a dostatečně vzrostlé sazenice vysazujeme na záhon v březnu do sponu 50×30 cm. Sklízet je možné v dubnu nebo květnu.

Polorané odrůdy zelí mají vegetaci dlouhou 120–130 dní. Výsev se dělá v březnu nebo v dubnu do skleníku a sazenice jsou vysazovány na přelomu července a srpna na záhon do sponu 50 × 50 cm Sklízíme v červenci.

Pozdní odrůdy nejvíc používané na uskladnění mají vegetaci dlouhou 180–190 dní. Semena vyséváme v dubnu a od srpna do září je vysazujeme na záhon, do sponu 50 × 60 cm a sklízíme v září nebo v říjnu.

Zelí je na závlahu náročná zelenina, proto musíme během vegetace zajistit dostatečný přísun vody u všech typů kultur.

Výživa a hnojení

Zelí řadíme do první trati, proto na podzim zapracujeme do půdy 5–6 kg chlévského hnoje/m2, na podzim je vhodné pozemek povápnit k dosažení optimálního pH a zároveň dodat 11g/m2 P2O5 a 22g/m2 K2O. Před výsadbou doplníme na stanoviště cca 19g dusíku/m2 , dalších 5g dusíku/m2 dodáme ve fázi 7 listů a 5 g dusíku/m2 před tvorbou hlávek. Nadměrné množství dusíku může dělat problémy během kvašení krouhaného zelí, proto není vhodné doporučené dávky překračovat.

Choroby a škůdci

  • Padlí brukvovitých
  • Rizoktoniová hniloba
  • Boulovitost kořenů brukvovitých
  • Mšice zelná
  • Květilka zelná
  • Bělásek řepkový, bělásek zelný
  • Dřepčíci
  • Krytonosec zelný
  • Deficit bóru

Druhy

Holt

Pozdní odrůda vysoce vhodná ke skladování. Odrůda má dlouhou vegetaci a menší hlávky, ale stabilní výnos.

Juna F1

Raná odrůda, jejiž rostliny mají kratší košťál a menší hlávky, ale vynikají dobrou odolností proti praskání a předčasnému vybíhání do květu.

Kalibos

Rané zelí s atraktivní červenou, vejčitou hlávkou. Odrůda je použitelná ke krouhání, na přímý konzum i na skladování.

Pavlo F1

Polopozdní krouhárenské zelí odolné praskání hlávek. Hlávky mohou dorůst velikosti 4–5 kg a dají se krátkodobě skladovat.

Pourovo červené

Pozdní odrůda s červeno fialovou barvou. Ke správnému odrůdovému vybarvení potřebuje vyšší dávku draslíku, ale jinak se osvědčí odolností k praskání a dobrou skladovatelností.

Ritmo F1

Polopozdní bílé zelí. Odrůda tvoří velké hlávky odolné praskání a velmi vhodné ke krouhání.

Sláva F1

Rané bíle zelí vhodné pro jarní kulturu. Hlávky jsou menší, odolné praskání, nízkým teplotám a vybíhání do květu.

Zora

Patří mezi nejranější odrůdy pro zelinářské oblasti a velmi oblíbená je u velkopěstitelů. Při přezimování ji praskají hlávky, ale je velmi odolná vybíhání do květu.

Rady a typy, výživová hodnota

Zelí, jak již bylo řečeno, je ve střední Evropě velmi oblíbená zelenina a v zimě poskytuje tolik cenné vitamíny, zejména vitamínem C, a vitamíny skupiny B. Syrové nebo mírně povařené se používá do polévek a salátů nebo jako vhodný doplněk ke zvěřině. Nově se na trhu vyskytují i špičaté odrůdy s jemnějšímu hlávkami vhodné k přímé konzumaci. Červené zelí je atraktivní barevná příloha k masu a aby neztratilo barvu, přidá se do vaření trocha octa. K nakládání jsou nejlepší přímo krouhárenské odrůdy určené k tomuto účelu. Zelí má mírné antibakteriální účinky, pomáhá předcházet virózám a kysané zelí zabraňuje rakovinnému bujení v zažívacím ústrojí.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Zelí ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Zelí


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.