Zpět na výběr rostliny

Zerav obrovský

Zerav obrovský pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Mohutné stromy mají široce kuželovitý tvar. Drobné šupinovité jehlice vlisované do větévky mají svrchu tmavozelenou a zespoda šedavou barvu, která se dá setřít. Drobné dřevité šištičky mají oválný tvar. Červenohnědá kůra se odlupuje v dlouhých pruzích. Rozložitý kořenový systém je jemně větvený.

Stanoviště

Pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky a u nás roste od nízkých do středních poloh, kde však vyžaduje chráněná místa. Upřednostňuje hlubší půdy, na kterých pak dobře snáší sucho. Daří se mu v polostínu i na plném slunci. Hodí se do městského prostředí.

Kultivary

Pěstují kultivary žlutě pruhovanými větvičkami, jako Zebrina, štíhlý vzrůst má Atrovirens a sloupovitě rostoucí je Fastigiata.

Pěstování

Pro svůj rychlý růst se nehodí do stříhaných živých plotů, ale vytváří vysoké dobře zapojené ochranné stěny, které lze také střihem upravovat. V mládí se dobře přesazuje.

Zajímavosti

Na hlubokých úživných půdách své domoviny dosahuje tato túje výšky téměř 70 m a je vysoce ceněná pro své dlouhé rovné dřevo. Zelené větve po rozemnutí příjemně voní, ale pro svou jedovatost nejsou vhodné k přípravě čaje ani k uzení či opékání.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Zeravu obrovském ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Zeravu obrovského

Pavel Čížek, 19.12.2012 napsal(a):
Ještě mám jednu připomínku k nárokům na stanoviště: Zerav řásnatý patří i do té skupiny stromů k velice odolným na drsné a nechráněné silně větrné polohy, protože roste i v horách na hranici lesa a zasahuje jeho původní rozloha až k Aljašce.
Pavel Čížek, 18.12.2012 napsal(a):
Známé dva způsoby pěstování: 1) generativné-semenem-: vyseji (vyklepu) řidčeji semínka z vyzrálých otevřených šištiček rovnou na připravený, hlavně kyprý substrát zeminy. V době zimní třeba i klidně doma u okna (panelák-rodiný dům-skleník), který muže být třeba v nějakém květináči různém tvaru. (Je docela jedno, jaký druh zeminy), stačí semena nějakým rozprašovačem zalívat v týdnu dvakrát až třikrát v podstatě udržovat semena ve vlhkosti a semena by měla vyklíčit postupně do jednoho až dvou měsíců a stále udržovat vlhkost, postupně více zvyšovat zálivku konví (pozor na případné vyplavení málo zakořenělých semenáčků), až jim skončí vegetační doba růstu a vyzrajou přírustky, pak je jen přesadit samostatně i na volnou půdu nebo do dalších květináčů, záleží, jaký budete mít možnosti podmínek pěstování u vás, v době růstu by bylo idealní léto v té době je dát na venkovní vzduch a květináč mít někde bezpečné za oknem. 2) vegetativně-větvičkama-řízkama-: výběr záleží individuálně podle odrůdy matečného stromu, který chceme. Vetvičky odebíráme, idealní stáří větvičky je vrcholový jeden rok starý. Odšmikneme v případě odtrhnem v upatí hlavního kmínku rozvětvené větévky. Do připraveného prolitého substrátu (zeminy) můžeme je ještě drobně upravit a to tak, že přebytečné větévky odštípneme na požadovanou ustanovenou hladinu zavětvení (od patky k vrcholu), záleží, jak je rozvětvená větévka a rovnou můžeme zapěchovat, i bez nějakého podpůrného stimulátoru, buď rovně nebo mírně šikmo, a zalívat a zalívat pak je postup je pak stejný jako u semenáčků, až se ujmou, začnou vzrůstat, až skončí jejich vegetační růst, tak pak přesadit už i libovolně, kam chceme, klidně ven na volnou půdu.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.