Přidejte tip na ochranu před Antraknózou hrachu a fazolu | Přidejte fotky Antraknózy hrachu a fazolu
Obě choroby lusků hrachu a fazolu jsou způsobeny mikroskopickými houbami, avšak každé jiným specifickým druhem. U fazolu choroba způsobuje vznik hnědých skvrn na luscích, mohou být ale napadeny i listy, které také hnědnou a odumírají – hnědnutí postupuje směrem od listových žilek. Z povrchu lusků se choroba šíří až na semena a jejich zasetím pak můžeme chorobu nevědomě šířit dále.
Podobně jako u fazolu, i na hrachu se projevuje přítomnost choroby na všech nadzemních částech rostliny. Na luscích se objevují hnědé skvrny, na kterých můžeme pozorovat černé tečky – to jsou samotné plodničky mikroskopických hub a práv z nich se velmi snadno choroba sporami dále šíří. Tyto tečkové skvrny jsou pak přítomné i na listech, stoncích i na semenech, tam však spíše bez černých teček.
Jelikož choroba napadá i semena, na kterých však nemusí být příznaky moc patrné, často dochází k šíření antraknózy právě výsevem napadených semen.
I když nemusí být někdy na semenech hrachu nebo fazolu příznaky patrné, neznamená to, že semena nejsou poškozená. Houba nejprve proniká do pletiva až později vytváří na povrchu semen patrné hnědé skvrny. Proto bychom se měli vyvarovat konzumace takového hrachu nebo fazolů, jelikož v nich můžou být přítomné mykotoxiny produkované houbou i přesto, že na semenech nejsou viditelné příznaky.
Vzhledem k nejčastějšímu způsobu šíření choroby – pomocí semen – je nejdůležitější metodou ochrany nákup zdravého, uznaného, případně přímo mořeného osiva. Existují také odrůdy odolné proti antraknóze, z fazolů jsou to například odrůdy Marga, Caruso, Dufrix, Marion, Montana nebo Rondina. Platí také, že bychom měli být důslední při likvidaci odumřelých napadených rostlin.
Chemická ochrana v boji proti houbovým onemocněním je možná, ale na antraknózu luskovin se často neprovádí, jelikož nebývá stoprocentně účinná. Je tak vždy lepší se držet preventivních metod.