Jde o vysokou vytrvalou dvoudomou bylinu, která má i mnoho pozitivních vlastností.
Kopřiva je sice někdy odolným a častým plevelem, ale má i své kladné stránky. Mladé rostliny jsou například výborným krmivem třeba pro malé králíčky, kterým opravdu chutnají. Vždyť i v naší kuchyni má využití především v typických jarních pokrmech a je známý i z ní připravovaný kopřivový špenát. Kopřiva slouží i jako léčivá rostlina a dá s použít i ke zkrášlujícím účelům – například použitím odvaru pro lesklé a zdravé vlasy.
Roste všeobecně od nížin až o hory a stanoviště si moc nevybírá, častěji se s ní setkáme na zanedbanějších místech. Proto i na obdělávaných zahrádkách není moc častá, našli bychom ji spíš na okrajích pozemků, které nesečeme a na neoperovávaných částech zahrady.
Tato dvoudomá rostlina se množí jak pomocí semen, tak pomocí oddenků, které jsou dlouhé a plazivé. Lodyhy se nevětví, jsou tuhé, čtyřhranné a pokryté žahavými chlupy. Dorůstá 40 centimetrů až více než metru, listy jsou zašpičatělé, pilovité, s chloupky na spodní straně. Květy jsou zelené, drobné, ve shlucích – jakoby v řádcích a objevují se od června do podzimu.
Problém výskytu kopřiv je na zahrádkách opravdu spíše malý, vyskytuje se jen na pozemcích zanedbaných nebo málo často sečených. Pravidelné kosení a sečení je tedy dobrou prevencí.
Jestliže se rozhodneme zkultivovat zanedbanou část zahrady nebo pozemku porostlou právě kopřivami, je dobré kromě sečení zvolit i doplňkové použití herbicidů – rostliny nejdříve posečeme na výšku 20 až 30 centimetrů a na porost potom aplikujeme specifické herbicidy – tato metoda je osvědčená a dosti účinná.