Tento malý barevný brouček je velmi známým zástupcem škůdců objevujících se jak na polích, tak i velmi často na našich zahrádkách. Svou přítomností nás na sebe upozorní svým pestrým zbarvením – asi každý si vybaví mandelinku bramborovou jako žluto-černě pruhovaného lesklého broučka velikého asi jeden centimetr. Pokud bychom si nebyli jistí, zda se jedná o mandelinku, můžeme se o tom přesvědčit pozorováním jejích larev. Ty jsou stejně jako dospělí jedinci velmi nápadné. Jsou vybarvené od červené až po okrově hnědou, s černými skvrnami po stranách. Dospělou mandelinku je snadné chytit, jelikož se moc často neskrývá, je poměrně plachá a zároveň neohrabaná.
Mandelinka bramborová je typickým představitelem brouka a škůdce škodícího žírem. Nejen larvy, ale také dospělí brouci se živí okusováním bramborové nati. Dospělá samička klade svá vajíčka na spodní stranu listu. Z vajíček se později vylíhnou velmi žravé larvy, které poškozují celé nadzemní části rostlin jejich ožíráním. Později se kuklí v půdě, ale to jen proto, aby jako dospělci mohli v okusování bramborové natě pokračovat a naklást nová vajíčka. Právě mandelinka je jedním z nejčastěji se vyskytujících a taky nejnebezpečnějších škůdců brambor. Mimo jiné nám může na zahrádce škodit na rajčatech, která jsou s bramborami příbuzná.
Jestliže máme malou zahrádku a nechceme se pouštět do chemických bojů, nejlepším řešením v obraně proti mandelince je pečlivé ruční vysbírání všech brouků i larev. To je dobré několikrát opakovat pro zajištění maximálního efektu. Pokud bychom však pěstovali brambory ve větším množství na poli, tento způsob ochrany by byl finančně velmi nákladný a časově nemožný. Všeobecně tady platí, že hmyzí škůdce nejlépe hubí chemické postřiky – takzvané insekticidy. Ty jsou však účinnější spíše na malé larvy než na dospělé vyvinuté jedince, a proto je radno případný výskyt mandelinek odhalit co nejdříve. I zde však není zaručena jistota zbavení se mandelinek natrvalo, jelikož na některé insekticidy si již mandelinky vyvinuly rezistenci.
Chemickou ochranu bychom určitě neměli používat bezmyšlenkovitě. Proto bychom měli vhodně stanovit, kdy je výskyt mandelinek již kritický a je dobré zasáhnout. Za kritickou hodnotu se považuje výskyt 100 brouků na hektar, tedy 1 brouk na 100 metrů čtverečních. S výběrem vhodného insekticidu vám jistě poradí ve specializovaných prodejnách prostředků na ochranu rostlin.
Preventivní ochrana proti mandelince bramborové je možná pouze taková, že nebudeme pěstovat brambory a jim příbuzné rostliny, jako například rajčata nebo lilek, více let za sebou. Mandelinky tak přichází o své životní prostředí i zdroj potravy a uhynou.