Merlík bílý je jednoletá jarní bylina, která má i mnoho dobrých vlastností.
Může být využit na zelené krmení hospodářskými zvířaty a co je zajímavé, v době špatné úrody byla semena merlíku dokonce používána jako potravina – je totiž příbuzný.
Merlík bílý se vyskytuje v mnoha oblastech republiky, ale daří se mu více v teplých a slunných nížinách. Protože potřebuje dostatek světla pro svůj růst, jako zaplevelující rostlinu ho najdeme především v bramborách, v zelenině a také v zavlažovaných plodinách skleníků a pařenišť.
Jde o rostliny 10 až 70 centimetrů vysoké s červeně proužkovanou lodyhou, na té jsou po celé délce vejčité listy s řapíkem, zašpičatělé a moučnatě zelené barvy. Květenství zblízka vypadá jako shluk nazelenalých klubíček, merlík kvete od červa do září. Na jedné rostlině se vytváří až několik set tisíc semen, která jsou schopná přežít i několik desítek let. Tak se šíří hlavně v kompostu, hnojem, ale i nářadím nebo přimícháním do osiva.
Merlíky vyrůstají během celého roku, a tak je prospěšnou metodou pravidelné okopávání a kypření půdy, především u brambor, kterým tak zároveň zlepšujeme podmínky růstu. Některé merlíky jsou vůči herbicidům odolné, a tak nelepí dbát opravdu na prevenci, a to také nákupem uznaného čistého osiva např. zeleniny.