Monilióza neboli moniliová hniloba plodů je choroba způsobena mikroskopickou houbou s identickým názvem. Je známá zahrádkářům především svým výskytem na jablkách a jejich častým poškozováním.
Jedná se o hnilobu plodů a s postupem choroby se mění i vzhled napadených plodů. Hniloba vzniká v místě poškození plodu, například housenkami motýlů. Od tohoto místa se šíří skvrny, bílé, krémové nebo béžové – ty jsou tvořeny kupkami rozmnožovacích orgánů houby, jsou proto vystouplé a jakoby hromádkovité. Časem začíná plod schnout a takzvaně mumifikovat – zachová si v podstatě tvar, ale je mnohem menší a kompletně pokrytý béžovou nebo bílou „krupičkou“.
Takto mumifikované plody drží pevně na větvích, a proto přežívají na stromě přes zimu v nezměněné podobě. Na jaře jsou potom prvotním zdrojem šíření choroby na další plody a blízké stromy, a to jak přímo, tak větrem.
Důležité je v případě objevení infikovaných plodů takové plody co nejdříve odstranit. Rozhodně by neměly zůstat celou zimu na stromě – tak si skoro jistě přeneseme chorobu do dalšího vegetačního roku. Preventivním opatřením je potom boj s motýly poškozujícími plody – konkrétně s obalečem, který má na rozšíření moniliózy veliký podíl.