Tato choroba způsobovaná mikroskopickými houbami je velmi hojně rozšířená a napadá široké spektrum pokojových, polních, skleníkových, balkónových i zahradních plodin. Existuje mnoho specifických druhů padlí, které většinou nesou název podle nejčastěji poškozované rostliny.
Přítomnost padlí je typická bílým povlakem téměř na všech částí rostlin, počínaje stébly travin, listy ovocných stromů, plody ovoce a zeleniny, až po padlí na poupatech růží. Nejznámějšími druhy padlí jsou pak tyto:
Je typické bělavým povrchem na obou stranách listů řepy. Choroba je celkem častá, ale není extrémně nebezpečná. Pro ochranu výnosu se provádí chemická ochrana postřikem fungicidů
Na luskovinách můžeme pozorovat také bělavá, krémové až šedavé povlaky na luscích, stoncích i listech. Na těchto bílým kožíšcích jsou patrné černé tečky – rozmnožovaní orgány houby. Vyskytuje se často při suchém a teplém počasí, kdy jsou večery typické výskytem rosy. Chemická ochrana se neprovádí.
Škodí tam, kde pěstujeme záměrně jeteloviny na louce pro krmení zvířat. Opět jde o bílé až šedivé povlaky na listech, chemický postřik se provádí časně na jaře.
Příznakem jsou opět bílé povlaky na všech částech rostliny. Choroba způsobuje vznik scvrklých, zaschlých a tím znehodnocených semen – samotného koření. Ochrana chemickým postřikem se musí provést už na podzim, jinak se padlí na jaře šíří velmi rychle a nebezpečně
Bělavé povlaky jsou na listech, u některých odrůd i na větvích a také jsou patrné příznaky na samotných jablkách. Plody mají na sobě jakoby žlutozelenou nebo hnědožlutou síťku – vypadají mozaikovitě. Existují odrůdy jabloní, které jsou padlí odolnější. V případě většího rozšíření se aplikují chemické postřiky fungicidů v předjaří, aby se zamezilo rozšíření choroby po listech celého stromu.
Povlak bílých vláken houby na spodní straně listů jahodníku je patrný celkem dobře, protože listy se při napadení chorobu kroutí. Bílý potah může být i na plodech, které jsou pak matné a ztrácejí na kvalitě. Opět jsou vyšlechtěny odrůdy padlí relativně odolné, chemická ochrana se musí provést před začátkem tvorby plodů.
Podobně jako předchozí druhy se objevuje na listech i plodech v podobě světlého povlaku tvořeného vlákny škodlivé houby. Chemická ochrana se provádí látkami hubícími mikroskopické houby, tzv. fungicidy.
U pokojových rostlin se jedná o jednu z nejčastějších chorob, napadajících listy a stonky, které jsou typické bělavými povlaky. Takové listy a stonky usychají, deformují se a v případě výskytu padlí na poupatech rostliny nevykvetou. Prevencí před padlím na pokojových rostlinách je dostatečné osvětlení a prostor pro rostliny, přihnojování a větrání.
Rostliny je možné stříkat roztokem modré skalice a mýdlové vody.
Je možné použít biologického boje, a to bakteriemi obsaženými v chlévském hnoji. Provádí se postřik z vyluhované hnojůvky – ta obsahuje bakterie, které jsou přirozenými predátory padlí.