Společně se svými příbuznými patří Pcháč rolní neboli oset do skupiny vytrvalých plevelů. Podobné druhy jsou pcháč bažinný, pcháč různolistý a pcháč zelinný, příbuzný pcháč obecný je pak pouze dvouletý.
Jeden z 10 nejvýznamnějších plevelů světa vytváří listové růžice podobné pampelišce, ale růžice jsou mnohem mohutnější a listy jsou na okrajích zkadeřené a ostré – bodlovité. To ztěžuje jejich ruční vytrhávání. Lodyha dosahuje výšky až jeden a půl metru a květenství červenofialové barvy připomínají bodlák. Květe od května do podzimu a rozmnožuje se jak nepohlavně – kořenovými výběžky, tak semeny.
Právě vytváření kořenových výběžků je problém při hubení pcháče. I když tyto kořeny mechanicky poškodíme, jsou schopné se rychle vzpamatovat a vytvořit nové rostliny. V půdě bývá někdy určité množství takovýchto kořenů v klidové fázi a při vhodných podmínkách se pak z nich teprve vytvoří rostliny.
Tento plevel je hojně rozšířený téměř ve všech podmínkách, zapleveluje trávníky, parky a louky. Mladé rostliny se dají dobře použít jako krmivo pro domácí zvířata (podobně jako chutné listy pampelišek), ale s růstem dřevnatí a pak už je jen plevelnou rostlinou.
Na trávnících nás až tak trápit nebude, protože díky sečení nikdy nedoroste do velikých výšek a pravděpodobně ani nevytvoří semena. Trápit nás může spíše na pastvinách, kde se mu pravidelným kosením také vyhneme. Jinak je pcháč oset problémem spíše na polích, při hubení chemicky se používá herbicidů zaměřených na hubení hvězdicovitých plevelů.