Podobně jako kokoška pastuší tobolka je i penízek rolní zástupce brukvovitých plevelů a také se jedná o jednoletou nebo ozimou bylinu.
Penízek rolní také není významným plevelem a podobně jako příbuzná kokoška je typický svými semeny, která jsou namísto srdíček ukryta v kulatých polštářcích, připomínajících malé penízky. Samotná rostlina je většinou 10 – 40 centimetrů vysoká, má přímý stonek, přízemní růžici hladkých nebo zubatých listů a na stonku potom menší přisedlé lístky bez řapíků. Květy jsou žlutozelené s okolními bílými lístečky, drobné a objevují se od dubna do října. Takzvaným penízkům se správně říká šešulky.
Samotné penízky, nebo tedy v nich obsažená semena, mají vysokou trvanlivost. Až 900 semen vytvořených na jedné rostlině může v půdě přežít i 10 let a velmi často se pak šíří kompostem nebo chlévským hnojem.
Penízek je velmi rozšířený na polích i zahradách téměř všech oblastí. Často s vyskytuje v okopaninách – bramborách a řepě a v zelenině, a to nejen na zahrádce, ale líbí se mu v zavlažovaných sklenících. Penízek je však pouze jednoletý druh, a proto jeho účinným vyhubením v jednom roce a dodržováním preventivních metod se jej nemusíme moc obávat.
Jestliže se staly penízky nezvaným hostem v našich záhoncích, měli bychom opět dbát ne pečlivé zpracování půdy podobně jako u kokošky pastuší tobolky. Nutné je dbát i na použití kvalitních čistých osiv, protože právě sem se penízek často zamíchá a nevědomky si ho na zahrádku přímo vysejeme. Chemické zásahy bývají účinné, ale není zpravidla je nutné na zahrádce provádět.