I v tomto případě platí, že původcem plísní všech možných typů jsou mikroskopické houby. Pro nás pěstitele jsou všechny společné tím, že zpravidla zničí sklízené hlízy brambor, cibule nebo plodovou zeleninu.
Na rostlině se přítomnost choroby projevuje jak na listech, tak na samotných cibulích – právě poškození cibulí je pro pěstitele největší ztrátou. Projevy choroby na listech jsou typické jejich světlejším zbarvením, přičemž se na listech objevují podlouhlé tmavší fialové skvrny. Na nich se postupem času objeví přímo mycelium houby v podobě šedivého povlaku. Listy jsou poškozeny takovým způsobem, až úplně zaschnou a odumřou. Samotné cibule postupně zahnívají, jejich pletivo také tmavne a sklizeň tak může být znatelně menší
U většiny chorob je typické, že nenapadají jednu konkrétní rostlinu, ale většinou celou užší skupinu příbuzných druhů. Stejně tak plíseň cibulová, která se kromě cibule může objevit také na cibuli-šalotce, česneku a také na pažitce.
Jako každá jiná houbová choroba dokáže i původce plísně cibulové přežít v půdě a na infikovaných rostlinách, proto musíme dávat pozor při manipulaci s nimi. Z rostliny na rostlinu se také může šířit vzduchem, a proto bychom měli dávat pozor zejména při hustých porostech. Prevencí je pak pěstování nepřehoustlých porostů, do kterých má dobrý přístup vzduch.
V případě většího výskyty choroby se přistupuje k chemické ochraně, kdy s výběrem vhodného prostředku do konkrétních podmínek a jeho způsobem aplikace je dobré se poradit s odborníkem.