Tato choroba je specifická právě pro švestku. Je způsobena opět mikroskopickou houbou a je typická zejména pro určité oblasti, kde se vyskytuje ve větším množství – to je záležitostí například Pošumaví. Choroba se však může vyskytnout prakticky všude.
Napadené plody především nevytváří pecku, jsou delší než normálně a také užší nebo plošší. Během pozdějších stádií choroby jsou takto poškozené švestky navíc pokryté bělavým povlakem a nakonec hnijí, odpadávají nebo někdy zůstávají viset v této podobě na stromě.
Původci této choroby přežívají v napadených pletivech a plodech, přes zimu velmi často na větvích. Na jaře pak houby prorůstají do nových plodů, které poškozují. Napadení je možné pozorovat právě i na větvích, které jsou deformované a pokroucené.
Preventivní ochranou je volba vhodného stanoviště pro pěstování švestek. V případě, že se choroba objeví, je nutné ručně sesbírat všechny napadené plody a rozhodně je nenechávat přes zimu na stromě – právě tyto plody jsou největšími zdroji další infekce. Jako obrana funguje celkem úspěšně i vápnění půdy.
Chemická ochrana je podobně jako v případě jiných houbových chorob ovocných stromů nutná brzy zjara, tedy v době rašení, kdy ještě nepronikla houbová vlákna do nových plodů a úrodu tak můžeme zachránit.