Jedná se o jeden z velmi odolných plevelů, a to především proto, že jde o vytrvalou bylinu. Má sice i dobré vlastnosti – mladé rostliny mohou být chutným krmivem domácích zvířat a používá se i léčitelství – ale jako plevel je velmi rozšířený a úporný.
Je to tedy vytrvalá bylina z čeledi lipnicovitých – trav. Mělce koření a množí se oddenky. Samotná rostlina je vyššího vzrůstu, stébla s listy mohou být až 1 metr vysoké. Jdeš o typickou trávu, tedy se stébly s kolénky a praporovitými, spíše tmavě zelenými listy. Drobné kvítky se objevují od června do srpna.
Úspěchu pýru nahrává hned několik jeho výhodných vlastností. První z nich je tvoření oddenků, které se například sečením nepoškodí, mají ohromnou schopnost regenerace a pýr se tak úspěšně dále a dále šíří. Další výhodou je potom vylučování speciálních látek do půdy, které omezují růst okolních rostlin. Tyto látky v půdě přetrvávají, a tak mohou pěstované rostliny odumírat i poté, co jsme pýr chemicky vyhubili.
Urputný pýr roste po celém našem území, nenajdeme ho jen na horách. Zapleveluje pole, zahrádky, parky, louky, trávníky i sady a vinice. Nejen že se dokáže dobře množit pomocí odolných oddenků, ale vytváří také dobře klíčivá semena, která zůstávají několik let v půdě.
První skupinou opatření proti jeho výskytu jsou preventivní metody. Sem patří především pravidelné a pečlivé zpracování půdy do dostatečné hloubky před setím a sázením, péče o půdu v průběhu roku (kypření, okopávání) a také v případě výskytu pýru jeho pečlivé ruční odstranění do hloubky, včetně oddenků a kořenů.
Na zahrádce však není nutné přistupovat k chemické ochraně, ta je klíčové spíše na poli, kde může být pýr obrovským problém především v obilovinách. Pokud bychom i tak chtěli k použití herbicidů přistoupit, volíme specifické přípravky k hubení travin – takzvané graminicidy. Na trávnících ale graminicidy použít nemůžeme.