Virová choroba „šarka“ je velmi známá především u švestek, ale lze se s ní setkat i u dalších peckovin, jako jsou meruňky a broskvoně. Příznaky na jednotlivých ovocných stromech jsou velmi podobné.
Samotný virus není schopen šíření, proto je šarka přenášena buď množeným školkařským materiálem a nebo nepřímo mšicemi, které nasají virus na jedné rostlině a na druhou rostlinu ho opět při sání přenesou. Šarka je jedna z nejzávažnějších chorob ovocných stromů a někdy je téměř nemožné některé náchylné odrůdy úspěšně pěstovat. Tato choroba velmi znatelně zvyšuje výnosy peckovin a snižuje i kvalitu sklízeného ovoce.
Na plodech se objevují skvrny, které jsou později propadlé. V místě kresby a skvrn je dužina plodů tvrdá a velmi často odlišně zbarvená – dočervena až dofialova. Příznaky se objevují i na listech, a to jako skvrny nebo kroužky světlejší barvy. Kroužky nebo světlejší skvrny se objevují také na peckách.
Příznaky jsou podobné jako u švestek na listech i plodech, to znamená kroužky v jiné barvě. Ty mohou být na plodech stejně jako u švestky propadlé a světlé kroužky i skvrnky se objevují také na peckách.
U broskvoní jsou příznaky asi nejméně patrné. Na listech jsou méně výrazné kroužky nebo skvrnky a na samotných plodech jsou pak kresby a kroužky světlejší barvy než je okolní barva slupky plodu.
Přímá ochrana bohužel není možná – na virové choroby totiž neexistují stoprocentně účinné přípravky.
Chránit se před šarkou je možné především výběrem odolných odrůd. Ty sice nejsou zcela odolné v pravém slova smyslu, ale v tom směru, že se na nich virus projeví jen málo nebo téměř vůbec. Takové odrůdy jsou například švestky Katinka nebo Elena.