Štítenky jsou velmi vytrvalými, urputnými a odolnými škůdci na pokojových rostlinách, především na těch s tvrdými listy, jako jsou palmy nebo citrusy (pomerančovníky, citroníky).
Jedná se o příbuzné mšic a svilušek, samotné štítenky jsou několik milimetrů velcí broučci pokrytí silnou voskovitou vrstvou. Vrstva vosku na povrchu jejich tělíček opravdu funguje jako štít. Škůdci jsou tak chránění nejen před svými predátorů, ale jsou díky tomu bohužel i mnohem odolnější proti chemickým prostředkům a mechanickým zásahům.
Podobně jako její příbuzné škodí štítenka sáním na listech, které poškozuje a oslabuje, přičemž poškozená místa jsou světle zelená. Pevně přitom drží uchycená na listech – na rostlinách se však vyskytují téměř výhradně samičky. V místě poškození je nebezpečené to, že se do rostliny mohou dostat další infekce a škodlivé organismy.
První metodou je biologický boj. Při přesném určení štítenky na rostlině je pak možné aplikovat takové přípravky, které obsahují přirozené nepřátele a predátory štítenky a úspěšně ji vyhubí.
V případě vyššího rozšíření štítenek se přistupuje k aplikaci chemického postřiku. Je však nutné před jeho provedením z rostlin ručně odstranit co nejvíce dospělých jedinců, a to ideálně kartáčkem. Tak se dostaneme na rostlině přímo k vajíčkům a larvám, které bývají štítky chráněny. Přes voskovou vrstvu by na ně nebyl postřik příliš účinný.