Přidejte tip na ochranu před Strupovitostí jabloně a hrušně | Přidejte fotky Strupovitosti jabloně a hrušně
Strupovitost je choroba opět houbového původu a je na našich zahrádkách opravdu velmi častá a asi každý se s ní již setkal. Je to patrně jedna z nejškodlivějších chorob jabloní a hrušní, přičemž škody působí ne na výnosech, ale na zhoršování kvality plodů
Typický plod napadený strupovitostí má na sobě skvrnky – ostrůvky korkovitého pletiva, které jsou různě vpadlé a deformované. Vypadají trochu jako poškozené ptáky. Silné poškození plodů způsobuje deformaci celého jablka a takové plody se při skladování velmi rychle scvrkávají.
Přítomnost choroby je patrná i na listech, na kterých s také objevují skvrny, a to na spodní i vrchní straně a jsou zbarvené až dočerna. Místa se skvrnami mohou odumřít nebo zesvětlat, napadené mohou být i větvičky stromů – u těch je typickým příznakem odlupování kůry (borky).
Choroba přezimuje stejně jako podobné druhy mikroskopických hub přímo na stromě a na napadeném pletivu větviček a listů. Ze stromů se na jaře rychle šíří na nově vyrůstající listy a následně plody. Během výskytu choroby za vegetace se šíří i větrem, přímo z jednoho plodů na druhý, ze stromu na strom.
Síření choroby omezíme dodržováním především dostatečného rozestupu mezi stromy. Existují i odrůdy odolnější vůči strupovitosti, ale i u těch musíme dbát na ochranná opatření. Není dobré pěstovat jabloně a hrušně s hustou korunou a vyvarovat bychom se měli i nadbytečného hnojení dusíkem, který možnost výskytu strupovitosti zvyšuje.
Je nutné vybrat pro pěstování ovocných stromů správný pozemek. Korunu jabloní a hrušní prořezáváme a tím provzdušňujeme. Při výskytu strupovitosti bychom měli pečlivě likvidovat napadené listí a časně na jaře, když raší nové listové pupeny, použít na stromy vhodný chemický postřik.