Původem této choroby jsou mikroskopické houby několika specifických skupin. Projev napadení je záležitostí skladovaných hlíz, na kterých se suchá hniloba projevuje. Lze se setkat i s označením fómová hniloba, přičemž tento název je odvozen od houby způsobující dané onemocnění.
Tato houba způsobuje na rozdíl od bakterií tzv. suché hniloby. Bakteriální hniloby se vyznačují uvolňování vody z pletiv a tím vytváří z hlízy vodnatou kašovitou hmotu – u hnilob způsobených mikroskopickými houbami tomu tak není. Na skladovaných hlízách se objevují povlaky a polštářky houbových vláken, pletivo se postupně rozkládá a v postupně se zmenšujících hlízách se mohou objevovat dutinky.
Šíření a následná obrana proti této chorobě závisí na konkrétním původci. Houby Fusarium se vyskytují v půdě poměrně často a mohou být za vhodných podmínek příčinou choroby. Na rozdíl od nich, houby Phoma se rozšíří spíše napadenou sadbou, a proto v jejich případě můžeme více ovlivnit, zda se na našich bramborách hniloba rozšíří.
Podobně jako v případě mokrých hnilob, i u těch suchých platí, že musíme být obezřetní při sadbě, sklízení i skladování hlíz. Především pak nakupovat zdravou, uznanou a případně mořenou sadbu, během sklizně dbát na to, aby nedocházelo k poškozování hlíz a při skladování vytvořit vhodné podmínky a skladované hlízy pravidelně kontrolovat.