Svilušky jsou zástupci drobného hmyzu poškozující široké spektrum rostlin a plodin. Právě sviluška ovocná škodí na ovocných stromech nejvíce, ale mimo to se na nich často objevují druhy jako sviluška chmelová, sviluška stromová nebo sviluška jabloňová.
Podobně jako mšice poškozují svilušky rostliny sáním na listech. Proti různým druhům svilušek se však lze bránit podobnými metodami.
Jedná se o přibližně 0,3 mm drobný hmyz zbarvený dočervena až dohněda, přičemž samičky jsou spíše červené. Samičky kladou vajíčka do kůry větví stromů. Z těch se na jaře líhnou larvy a během několika vývojových stádií se vyvíjí až po dospělce. Všechny pohyblivá vývojová stádia škodí.
Svilušky škodí sáním především na listech. Listy jsou pak typické světlejším zbarvením (skvrnami), které jsou nejdříve až žluté, ale později získávají našedlou barvu. Listy jsou oslabené, zdeformované, časem zasychají, opadávají a to má vliv i na vývoj plodů, které jsou malé, nevyvinuté a někdy vůbec nevzniknou, jelikož je poškozena i tvorba samotných květů. Sviluška ovocná škodí velmi často na jabloni.
V boji se sviluškami je možné úspěšně použití přípravků na bázi přirozených nepřátel a predátorů svilušek.
Prevence je možná snad jedině dodržováním odstupů mezi jednotlivými stromy pro obtížnější přenos a šíření svilušek ze stromu na strom, ale častěji se přistupuje přímo k chemické ochraně. Ta je zaměřena na boj s vajíčky v jarním období. Během vegetace je chemická ochrana o něco složitější a je při ní důležité přesně identifikovat, v jakém rozsahu se svilušky na dřevinách vyskytují a zda je tedy nutné k aplikaci chemikálií již přistoupit.